Quo vadis – kam kráčíš

12. března 2017 v 15:31 |  Téma týdne
Asociace? - svět. Zrovna včera jsem měla takovou zadumanou náladu a prohlížela jsem si moje oblíbené osobnosti, jejich citáty, rysy, motivy a podobně a došlo mi, proč je mám tak ráda. Nerozlučně se pojí s tímto tématem. Jsou to osobnosti, které chtěli milovat a šířit to mezi lidi. Aby se měli rádi, aby život pro ně byl blahem a radostí.
Zde moji dva velikáni: John Lennon a Charlie Chaplin.

Za Johna Lennona mluví například jeho text songu Imagine. Ale také spousta dalších. Sice tyhle písničky neobsahují kvanta textu, ale vyslovují neskutečně moc. Tímto by se měla většina lidí řídit. Chtít žít v míru a s radostí. Bez krutosti a násilí, nespravedlnosti a korupce. Ano byl sice hippie, nebyl dokonalý a možná měl růžové brýle, ale měl i obrovské srdce, o které se chtěl podělit s každým dalším člověkem. Neříkám, že celý jeho život byl správný, každý dělá chyby, ale mě osobně velice oslovil, nejen jako umělec, ale hlavně jako člověk se srdcem na správném místě. Asi jako většina lidí si i já myslím, že si rozhodně nezasloužil takovou smrt.

Připomenutí:


A druhý favorit Charlie Chaplin. Jeho charakter, nadání, mysl a celkové vystupování mě naprosto uchvacuje. Další, který se nebál vystoupit a trochu zapůsobit. Jeho citáty jsou upřímné a mají hodně do sebe. Nejvíc ze všeho mě oslovil jeho brilantní herecký výkon ve film Diktátor (1940), kde měl velmi působivý projev. Beru to jako známku toho, že se snažil za něco bojovat, prostřednictvím svého umu a vlivu. Byl to pro mě skutečný umělec. I když jsem si teď o něm zjistila, zase něco navíc, vůbec nic mi to nevzalo. Naopak jsem se utvrdila ve svém názoru a dostala jsem chuť sehnat si knihu s jeho životopisem. (Můj životopis - Charlie Chaplin / překlad František Vrba)


Citace (naprostý souhlas):
"Charles Spencer Chaplin je jeden z hrstky geniů našeho století. Jsem pevně přesvědčen, že s perspektivou času se ocitne v jedné řadě s Molierem, Aristofanem - ve stejném patře s G.B.Shawem... a v oboru technického objevitelství - ne tak daleko od Shakespeara, jak se na první pohled zdá. Jeho pionýrství v oboru filmové dramaturgie a režie dosud nikdo ani nezačal studovat. Kdyby z kteréhokoliv dnešního filmu kdekoliv na světě bylo možno vystřihnout tradice, symboly, výrazové a technické prostředky, jež Chaplin objevil a zavedl, zbyly by z nejskvělejších současných filmů nesmyslné cáry." - Jiří Voskovec
- - -
 


Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 12. března 2017 v 18:17 | Reagovat

John je jeden z mých nejoblíbenějších zpěváků :-)

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 12. března 2017 v 18:24 | Reagovat

Píseň ,,Imagine", je tak neskutečně plný něhy, pokory a mírů, že jej nelze nemilovat. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama